AGESDER -

33. Fasıl Açılıyor.

33. Fasıl Açılıyor.
  • 30.06.2016
  • 1.723 kez okundu

Katılım Müzakereleri Çerçevesinde 33 No’lu Mali ve Bütçesel Hükümler Faslının Müzakerelere Açılması

Brüksel’de 30 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirilecek Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Hükümetlerarası Katılım Konferansının 12. toplantısında “33-Mali ve Bütçesel Hükümler” faslı müzakerelere açılacaktır.

Katılım Konferansına, ülkemizi temsilen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Maliye Bakanı Naci Ağbal; Avrupa Birliği Konseyi adına Dönem Başkanlığını yürüten Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ile Avrupa Komisyonu adına Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Müzakerelerinden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn katılacaklardır.

Müzakerelere açılacak olan Mali ve Bütçesel Hükümler faslının dayandığı müktesebat temel olarak üyelikle birlikte AB bütçesine sağlanacak fonlar için gerekli mali kaynaklara ilişkin kuralları içermektedir. Fasıl çalışma konuları itibarı ile istatistik, mali kontrol, vergilendirme ve gümrük birliği alanları ile yakın ilişkilidir.

Mali ve Bütçesel Hükümler faslının müzakereye açılması ile birlikte AB katılım müzakerelerimizde açılan fasıl sayısı 16’ya ulaşmış olacaktır.

Opening of Chapter 33 to Accession Negotiations

Chapter 33 – Financial and Budgetary Provisions will be opened to negotiations at the 12th meeting of Intergovernmental Conference between Turkey and the EU in Brussels on 30 June 2016.

At the Intergovernmental Conference, Minister for EU Affairs and Chief Negotiator Ömer Çelik, Minister of Foreign Affairs Mevlüt Çavuşoğlu and Minister of Finance Naci Ağbal will represent the Turkish delegation while the Dutch Presidency of the Council of the EU will be represented by Bert Koenders, Minister of Foreign Affairs of the Netherlands; and the European Commission will be represented by Johannes Hahn, Commissioner for Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations.

The EU Acquis on Financial and Budgetary Provisions Chapter covers the rules on own resources necessary for the funding of the EU Budget with membership. This Chapter is closely linked with the policy areas on statistics, financial control, taxation and customs union.

With the opening of this Chapter, the number of chapters opened to negotiations will be 16.