İNTERNET SAYFAMIZA HOŞ GELDİNİZ. AVRUPA GENÇLİK EĞİTİM VE SPOR DERNEĞİ - AGESDER -

Başkanımız

Bilgehan HARMANŞAH                                     

[en] English. Bilgehan HARMANŞAH is the founder and the board chairman of AGES-DER. He is a public official and has been working as the manager of Niğde Governorship Carpetry, Handicrafts Development and Dissemination Union. The Union has been hold hundreds of courses since 1972 with the aim of protecting and promoting various local and traditional handicrafts; particularly carpetry. And about 15000 young and adult women have enrolled in these courses. The courses are still going on throughout the province. Bilgehan Harmanşah, who graduated from Administrative and Economic Sciencies Faculty of Uludağ University, is also a carpet designer. Every year, a course on the carpet design is opened by the public institution for which he works, and on average 15 women are provided training for it. These courses make a significant contribution to the employment of the women.

In additon to his job, Bilgehan Harmanşah works voluntarily in many fields. He established AGES-DER in 2011 and included a lot of volunteers who work on project basis in our association. He stills pursues his career in our association as the board chairman.

He has been an expert/a coordinator in European Union and External Affairs office of Niğde Governorship since 2008. He also represents our association as a member of EU Harmonization, Solidarity and Steering Board and as a member of Development Agency Board, which are in Niğde Governorship.

He has been the contact person of EURODESK in Nigde since 2012. As a youth worker since 2008, he has had a lot of social works with youth. In accordance with European Youth Information, he is very sensitive about informing the young with true, unbiased, current information which is in parallel with their requirements.

He has been developing and coordinating EU Projects since 2005. He has coordinated IPA, Vocational Training and Youth Projects. As a result of it, approximately 100 volunteers have participated in EU Projects, and 350 volunteers have participated in local projects. Also, as being both the contact person of Eurodesk and the expert of Governorship Project Unit, he supported many projects in their development and execution. Moreover, under his supervision, several meetings have been held in order to introduce the Erasmus programs to the public.

In addition to the EU related projects, he has developed and executed several national Projects on the social works. A project on the prevention of child marriage was applied in 2014 and a project on the promotion of the handicrafts was applied in 2016.

Since 2015, he has been focusing on the subject of migrants and refugees. For the last three years, refugees and migrants from Syria, Iran, Iraq, Palestine and Afghanistan have been attending to the handicraft courses which are offered by the unit for which he works. These courses last three years and 60 migrants/refugees are enrolled in each of these courses. Recently, he works devotedly in order to solve the problems of migrants and refugees.

He gives importance to the volunteering, social assistance and team work, and through his warm and welcoming personality and mediatic character he is pretty much known in many of the schools and university, which makes him the right choice for such project activities.

Mountaineering, trekking, cycling, hand craftsmanship, social media and especially travelling throughout Europe are his main hobbies.

[tr] Türkçe. Bilgehan Harmanşah derneğimizin kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Kendisi kamu görevlisi olup, Niğde Valiliği Halıcılık, El Sanatlarını Geliştirme ve Yayma Birliği Müdürü olarak görev yapmaktadır. Birlik 1972 yılından bu yana başta el halıcılık olmak üzere çeşitli geleneksel ve yerel el sanatlarının yaşatılması ve korunması amacıyla yüzlerce kurs açmış , kurslarda yaklaşık 15.000 genç ve yetişkin kadın eğitim almıştır. Niğde ilinin genelinde halıcılık kursları devam etmektedir. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olan Bilgehan Harmanşah aynı zamanda halı desinatörü ve tasarımcısıdır. Kurumu tarafından desinatörlük/ tasarımcılık kursu açılmakta, bu kurslarda her yıl ortalama 15 kursiyere tasarım/desinatörlük eğitimi vermektedir. Kurslar kadın istihdamına büyük katkı sağlamaktadır.

Bilgehan Harmanşah asıl görevi yanında bir çok alanda gönüllü olarak çalışmaktadır. 2011 yılında derneğimizi kurarak, proje alanında çalışan bir çok arkadaşımızı derneğimize dahil etmiştir. Halen derneğimizin yönetim kurulu başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Niğde Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosunda da 2008 yılından bu yana uzman/ koordinatör olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Niğde Valiliği Avrupa Birliği Uyum,Danışma ve Yönlendirme Kurulu ile Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulunda Derneğimizi üye olarak temsil etmektedir.

Eurodesk Türkiye’de 2012 yılından bu yana irtibat kişisi olarak görev yapmaktadır. 2005 yılından bu yana da gençlik çalışanı olarak gençlerle beraberdir. Avrupa Gençlik Bilgilendirmesi Şartına, gençlerin doğru, tarafsız, güncel ve ihtiyaçları doğrultusunda bilgilendirilmesi konusunda çok duyarlıdır. Gençlik projeleri ve Avrupa Gönüllü Hizmetine gençlerin katılımını sağlamak için bilgilendirme ve yönlendirme yapmaktadır.

2005 yılından bu yana Avrupa Birliği projeleri hazırlamakta ve koordinatörlüğünü yapmaktadır. IPA, Mesleki Eğitim, Gençlik projeleri uygulamıştır. Bu projeler ile yaklaşık 100 kişi Avrupa’da, 350 kişide Türkiye’de projelere katılmıştır. Ayrıca hem Eurodesk irtibat kişisi, hem de Valilik Proje Birimi Uzmanı olarak ilimizden başvurusu yapılan ve kabul edilen projelerde önemli katkıları olmuştur. Erasmus + programı konusunda çok sayıda bilgilendirme toplantısı yapmıştır. Özellikle gençlik, mesleki eğitim ve yetişkin eğitimi uzmanlık alanıdır.

Avrupa Birliği projeleri dışında sosyal içerikli ulusal projelerde hazırlamış ve yönetmiştir. Çocuk yaşta evlenmeleri önlemek üzere 2014 yılında , el sanatlarının yaşatılması alanında ise 2016 yılında projeler uygulamıştır.

2015 yılından bu yana da mülteci ve sığınmacılar üzerine çalışmaktadır. Son üç yıldır Suriye, İran, Irak, Filistin, Afganistan gibi ülkelerden mülteci ve sığınmacılar müdürlüğünü yaptığı kurumda el sanatları üzerine kurslara katılmaktadırlar. Kurslar üç yıldır devam etmekte olup, her kursda yaklaşık 60 mülteci/sığınmacı bulunmaktadır. Mültecilerin sorunlarına çözüm bulmak için bütün özverisi ile çalışmaktadır.

Gönüllülüğe, yardımlaşmaya ve ekip çalışmasına büyük önem vermekte, yakın, kucaklayan ve medyatik kişiliği sayesinde il çapında okullarda ve üniversitede tanınan bir şahsiyet olup, bahsi geçen alanlardaki çalışmalar için en uygun adaylardan biridir.

Dağcılık, yürüyüş, bisiklet, el sanatları ve sosyal medya, özellikle de Avrupa’da seyahat etmek özel ilgi alanlarıdır.

 

 

 

Avrupa Gençlik Eğitim ve Spor Derneği (AgesDer) İnternet Sitesini Ziyaret Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanGreekItalianLatvianPersianRussianSpanishTurkish